Jump to content

2022 BOA Grand Nationals (Nov. 10 - 12)


Recommended Posts

Grand National Semifinals Results:

Class A:

1. Archbishop Alter H.S., OH
2. Beechwood H.S., KY
3. Bourbon County H.S., KY

Outstanding Music Performance: Archbishop Alter H.S., OH
Outstanding Visual Performance: Beechwood H.S., KY
Outstanding General Effect: Archbishop Alter H.S., OH

Class AA:

1. Tarpon Springs H.S., FL
2. Morton H.S., IL
3. Kiski Area H.S., PA

Outstanding Music Performance: Tarpon Springs H.S., FL
Outstanding Visual Performance: Tarpon Springs H.S., FL
Outstanding General Effect: Tarpon Springs H.S., FL


Class AAA:

1. Dobyns-Bennett H.S., TN
2. Castle H.S., IN
3. Hendrickson H.S., TX

Outstanding Music Performance: Dobyns-Bennett H.S., TN
Outstanding Visual Performance: Castle H.S., IN
Outstanding General Effect: Dobyns-Bennett H.S., TN


Class AAAA:

1. Carmel H.S., IN
2. William Mason H.S., OH
3. Avon H.S., IN

Outstanding Music Performance: Carmel H.S., IN
Outstanding Visual Performance: Carmel H.S., IN
Outstanding General Effect: William Mason H.S., OH
 

Link to comment
Share on other sites

Finals Schedule:

8:00 PM — Fishers High School, IN

8:15 PM — Prosper High School, TX

8:30 PM — Robert E. Hendrickson High School, TX

8:45 PM — Castle High School, IN

9:00 PM — Southlake Carroll High School, TX

9:15 PM — Brownsburg High School, IN

9:30 PM — Broken Arrow High School, OK

9:45 PM — Avon High School, IN

10:00 PM — Dobyns-Bennett High School, TN

10:15 PM — Tarpon Springs High School, FL

10:30 PM — Carmel High School, IN

10:45 PM — William Mason High School, OH

11:00 PM — EXHIBITION Class A: Archbishop Alter High School, OH

 

Remember this is all in EST, so all the times are an hour ahead.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, BandFan59 said:

Finals Schedule:

8:00 PM — Fishers High School, IN

8:15 PM — Prosper High School, TX

8:30 PM — Robert E. Hendrickson High School, TX

8:45 PM — Castle High School, IN

9:00 PM — Southlake Carroll High School, TX

9:15 PM — Brownsburg High School, IN

9:30 PM — Broken Arrow High School, OK

9:45 PM — Avon High School, IN

10:00 PM — Dobyns-Bennett High School, TN

10:15 PM — Tarpon Springs High School, FL

10:30 PM — Carmel High School, IN

10:45 PM — William Mason High School, OH

11:00 PM — EXHIBITION Class A: Archbishop Alter High School, OH

 

Remember this is all in EST, so all the times are an hour ahead.

Looks like all three tx bands are in the bottom half.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dallas Hobbs said:

Looks like all three tx bands are in the bottom half.

Congrats to those bands!!!! But how much does this support the true depth of Texas Marching Band talent when 3 great bands who would be in the mid level results in a Texas regional, probably would not have made finals in SA Super Regional, but are finalists at GN!!!!!

Wish our best could go more often but just too costly and schedule is killer when UIL state goes to yearly in 2023.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...